מסע ההתבגרות
רשימת תפוצה
הרשמה לאירועים

סמינריון לכיתות ט

סמינריון לכיתות ט'-יא

המעבר מילדות לבגרות הינו שלב טבעי ומשמעותי בהליך הגדילה. שאלות וספקות בצד שינויים פיזיולוגיים והורמונליים, מייצרים תקופה מאתגרת עבור הנערות המתבגרות. על מנת להפוך לנשים בוגרות, יש צורך במסע של בירור זהות וגיבוש האישיות.
אנו מציעים תכנית חווייתית לנערות, אשר  מבקשת להעניק להן מידע וכלים לצליחת מסע ההתבגרות תוך בניין וגדילה. התכנית כוללת סדנאות חווייתיות המתייחסות לתחומים השונים הזוקקים בירור וגיבוש במהלך שנים אלו: דימוי עצמי, המעבר מתלות לעצמאות, דפוסי התקשרות, התפתחות גופנית ומינית, ושמירת הגבולות האישיים.

פירוט היחידות:
להיות בקשר
להיות בקשר

יחידה העוסקת במיומנויות בתקשורת דרך תנועה בחלל, וחוקרת דרך התנועה את הדפוסים שלנו במערכת יחסים. בחלקה השני של היחידה נרחיב על מה שלמדנו דרך התנועה, נכיר את עצמינו ונרכוש כלים החשובים לבניית קשר. בהתאמה לגיל, יורחב הדיבור על ניהול קשרים בין בנים ובנות בכלל, וקשר נישואין בפרט.

כוחה של אישה
כוחה של אישה

יחידה זו מאפשרת לתלמידות, הגדלות בסביבה בה הגדרות של נשיות נפתחות ומתבררות חדשות לבקרים, להתבונן על ייחודיותה של אישה, לפגוש מודלים שונים של נשיות, להכיר בייחוד הפיזיולוגי והנפשי שלנו כנשים, ובתרומה הייחודית שלנו כנשים לחברה בכללה ולזוגיות בפרט.

תבונת הגוף
תבונת הגוף

ביחידה זו נדון עם הבנות על חשיבות ההיכרות שלנו עם גופינו, הייחודיות שבגוף הנשי וההשפעה של הפיזיולוגיה שלנו על מהותינו והתנהלותינו. נעסוק בהתמודדות עם המודלים הגופניים המציפים אותנו במדיה,  וכן נציף שאלות ומורכבויות בנוגע לאידיאל של נשיות וגוף נשי כפי שנתפס היום. הבנות ילמדו על הפיזיולוגיה של מערכות המין ויעסקו בהשלכות הפיזיות והנפשיות של המחזור החודשי.

בדרך אל עצמי
בדרך אל עצמי

יחידה חווייתית המגבירה את ההערכה העצמית , ומזמנת חיבור לכוחות הייחודיים, לרצונות ולשאיפות של כל אחת ואחת, בדגש על דימוי הגוף ולמראה החיצוני.

אני והגבולות שלי
אני והגבולות שלי

יחידה המזמנת התבוננות על הגבולות הפנימיים אשר כל אחת ואחת מגדירה לעצמה בקשרים השונים שלה: חברות, הורים, מורים, חברים ורשתות חברתיות. השיח המשותף מאפשר בחינה משותפת של הגבולות, ומהווה הזמנה למיקום הגבול מתוך מודעות ובחירה.

חומות של אהבה
חומות של אהבה

יחידה המבקשת לשקף לתלמידות את ההזדמנות והמורכבות של הקשר עם ההורים במהלך שנות ההתבגרות. במהלכה יכירו בכך שממשקי ההתנגשות טומנים בחובם בירור משותף וגדילה.

פעילות סיכום‪:‬ חינה
פעילות סיכום‪:‬ חינה

ביחידה זו נרפה מהדיבור על הגוף, ונפגש עם הגוף דרך התנועה. המנחה תספר בכמה מילים על טקס החינה היהודי ועל השורשים מהם הוא יונק, וכיצד גלום בו קשר עמוק לנשיות שלנו. לאחר טקס חינה, ילמדו הבנות את ריקודי החינה. יחידה משחררת ומהנה. (מעל לשלוש כיתות)

פעילות סיכום‪:‬ בשביל שלי
פעילות סיכום‪:‬ בשביל שלי

פעילות מיוחדת וחווייתית, המשלבת סרטונים ותרגילים שונים בדמיון מודרך וכתיבה. במהלך הפעילות נפתח לתלמידה צוהר המזמן התבוננות בחיוב על מעלותיה, סגולותיה וחלומותיה, ככלי לניסוח שאיפות וחלומות למימוש האות המיוחדת שלה.